Czystość – dążenie do klasy mistrzowskiej w miłości

O czystości możemy mówić tylko w kontekście miłości. Jeśli kocham drugiego człowieka i chcę dla niego wszystkiego, co najlepsze, łatwo zrozumiem i dostrzegę sens tej postawy.

Człowiek czysty potrafi zapanować nad sobą i swoim ciałem. Jest radosny i otwarty na działanie Boga w swoim życiu. Czystość ma kilka wymiarów. Możemy o niej mówić w odniesieniu do Boga, siebie samego/samej oraz do drugiego człowieka.

Wymiary czystości

  • W relacji do Pana Boga – czystość jest nieustannym trwaniem w Bożej obecności i miłości. Najprościej można to opisać słowami: czystość to przyjaźń z Jezusem. W tej przyjaźni spotykam się z Bogiem, ufam Mu bezgranicznie i uczę się, jak powinno wyglądać moje podejście do siebie samego/samej i drugiego człowieka, bym nie naruszał(a) łączącej mnie z Bogiem więzi. Człowiek czysty jest blisko Boga i łatwo dostrzega plany, które Bóg ma wobec niego.
  • W relacji do siebie samego/samej – czystość jest braniem pełnej odpowiedzialności za myśli, słowa i czyny, które się w moim życiu pojawiają. Czystość jest zdolnością do zapanowania nad cielesnymi namiętnościami i emocjonalnymi poruszeniami. Konsekwencją utraty czystości jest skupienie się na własnym egoizmie, a w następnej kolejności może to być masturbacja, erotomania, agresja itp.
  • W relacji do osoby ukochanej– czystość jest zdolnością do kochania drugiego człowieka nie ze względu na jego atrakcyjność seksualną czy pozycję finansową, lecz na to, kim on jest razem ze swoimi zaletami i wadami. Czysta miłość jest pragnieniem dobra dla drugiego człowieka. Miłość małżeńska, jeśli jest czysta, spełnia cztery kryteria: jest ludzka (szanuje godność osoby, obejmuje sferę fizyczną i duchową), pełna (obejmuje wszystkie wymiary życia; kocham drugą osobę ze względu na nią samą, a nie na korzyści, jakie z niej czerpię), wierna i wyłączna (życie z jedną osobą do końca życia), płodna (otwartość na przyjęcie dzieci, które są potwierdzeniem i ukoronowaniem wzajemnej miłości rodziców) 
(por. Paweł VI, Humanae vitae).
  • W relacji do innych ludzi – czystość jest postawą przejrzystą i szlachetną. Jest to świadomość, że osoba jest znacznie ważniejsza niż przyjemność, jakiej mogę dzięki niej doświadczyć. Nieczystość to traktowanie przedmiotowe innych osób i wykorzystywanie ich do spełniania swoich egoistycznych zachcianek. Czystość w relacjach międzyludzkich buduje zaufanie oraz trwałe przyjaźnie.

Czystość zatem jest pojęciem szerszym niż dziewictwo. Nie jest ona też tym samym co wstrzemięźliwość seksualna. Czystość obejmuje całego człowieka, potrafi podnieść lub obniżyć jego wartość w każdej dziedzinie życia. Człowiek o czystym sercu jest radosny, szczery i otwarty, zna swoją wartość i szanuje godność drugiego.

Ten zaś, którego serce nie jest czyste, w łatwy sposób dopuszcza się oszustwa, ma problemy z pychą i fałszywe poczucie własnej wartości; trudno mu szanować innych i nie ma świadomości wartości, jaka kryje się w każdej ludzkiej osobie.

Zachowanie czystości seksualnej, zarówno przed ślubem, jak i po nim, jest trudnym i wymagającym zadaniem, jednocześnie otwierającym drzwi do osiągnięcia klasy mistrzowskiej w małżeńskim współżyciu. Przed ślubem postawa czystości wiąże się z brakiem podjęcia współżycia seksualnego oraz z dobrowolną rezygnacją z wszelkiego typu pieszczot o charakterze seksualnym (w tym pettingu czy neckingu).

Bliskość fizyczna pomiędzy ukochanymi osobami jest dopuszczalna jako forma wyrażenia czułości i troski; ważne jednak, ażeby nie doprowadzała do podniecenia seksualnego. Jeśli jednak mimowolnie pojawi się pobudzenie seksualne, to ważne jest, by go nie rozwijać, bo może to doprowadzić do utraty kontroli.

Młodzi ludzie często pytają: czy wolno się całować? Gdzie jest granica, której nie możemy przekraczać?

Odpowiedź brzmi: granica czystości seksualnej jest do pewnego stopnia płynna i zależy od samopoczucia obu osób w danym dniu. To, co dzisiaj było formą czułości, jutro może stać się dla niej lub dla niego formą erotycznego podniecenia. Dlatego tak ważne jest, abyśmy poznali siebie samych oraz sygnały, jakie dają nasze ciała, i odczytując te sygnały, potrafili unikać sytuacji dwuznacznych oraz takich, z których trudno będzie się wycofać. Tak uczymy się otwartej rozmowy, szczerości oraz wzajemnego zaufania.

Warto zachować czystość seksualną

Czystość seksualna przed ślubem daje wielorakie korzyści. Poniżej w punktach zebrałam najważniejsze z nich.

  • Dajemy sobie czas i przestrzeń, by poznać najpierw świat wartości, charakter i osobowość drugiej osoby. Fizycznie każdy mężczyzna pasuje do każdej kobiety, ale duchowo żaden mężczyzna nie pasuje do żadnej kobiety. Dopasowanie wymaga czasu, rozmów, szczerości, otwartości, pracy nad sobą oraz uczciwości, które ciężko jest rozwijać, gdy angażuje się większość energii w zaspokajanie pragnień seksualnych. Odczuwanie przyjemności seksualnej nie jest elementem decydującym o trwałości związku. Jest nim fakt, czy pasują do siebie nasze serca.
  • Zachowanie czystości seksualnej uczy wierności zasadom i sobie nawzajem. Jeśli zdecydowaliśmy się na drogę czystości seksualnej przed ślubem, wierność tej zasadzie będzie sprawdzianem naszego charakteru. Wierności uczymy się przed ślubem. Skoro zrobiłem(-am) wszystko, co w mojej mocy, by być ci wiernym(-ną) przed ślubem, to z dużą pewnością możesz mi zaufać, że po ślubie także dochowam wierności.
  • Seks daje tylko chwilową przyjemność. Jeśli nie jest osadzony w dozgonnym związku dwóch osób, staje się zwyczajnym zaspokojeniem popędu. W miarę upływu czasu odczuwanie tej przyjemności słabnie, pojawia się potrzeba poszukiwania nowych bodźców. Seks nie daje pełnego nasycenia miłością, daje ją za to więź, która tworzy się między ludźmi (na płaszczyźnie duchowej, emocjonalnej i rozumowej). Taka więź wymaga czasu, wspólnych przeżyć, świadomości, że na drugą osobę mogę zawsze liczyć, rozmów, przejścia kryzysów i okazywania sobie czułości. Seks powinien być ukoronowaniem takiej więzi, jej dopełnieniem i wyrazem.
  • Mamy gwarancję, że nie dojdzie do poczęcia dziecka. Nie istnieje ryzyko zawarcia sakramentu małżeństwa tylko ze względu na nieoczekiwaną ciążę. Dziecko ma prawo począć się w małżeństwie jako wyraz miłości rodziców, być chciane i upragnione.
  • Unikamy zarażenia się chorobami wenerycznymi.
  • Budujemy trwałe przyjaźnie. Twój kumpel się nie boi, gdy jego dziewczyna zostaje z tobą sam na sam.
  • Uczymy się stawiania granic i trzymania się ich.
  • Uczymy się nieulegania pokusom.
  • Dbamy o to, by nasza noc poślubna była wyjątkowym wydarzeniem, a nie „kolejnym razem”. Umożliwiamy sobie przeżycie doświadczenia oczekiwania, które wzmacnia więź i jest wpisane w naturalną dynamikę związku.
  • Nasza decyzja o ślubie jest podejmowana w pełni wolności. Widząc konkretne przeciwwskazania, łatwiej zrezygnować z podjęcia błędnej decyzji o dozgonnym związku.
  • Realnie zmniejszamy ryzyko rozwodu. Badania przeprowadzone w 2016 r. dla Institute for Family Stud-ies przez Nicholasa Wolfingera wskazują, że wśród osób zachowujących wstrzemięźliwość seksualną do czasu zawarcia małżeństwa rozwodzi się tylko 5% par. Ryzyko rozwodu wzrasta o 300%, jeśli mamy jednego partnera seksualnego przed ślubem, a o 500%, jeżeli mamy dwóch i więcej.
  • Żyjemy w zgodzie z własnym sumieniem i zasadami wiary. Pomaga to budować więź z Jezusem, który jest źródłem prawdziwej miłości.

Sposoby na wykorzystanie czasu oczekiwania

Młodzi najczęściej zadają jeszcze jedno pytanie: jak pomóc sobie wytrwać w czystości seksualnej? Poniżej przedstawiam kilka pomysłów:

  • Sport – aktywność fizyczna pomaga rozładować napięcie, z którym sobie nie radzimy. Razem możecie wybrać się na rower, rolki, narty, pobiegać albo poskakać na trampolinie. Dodatkowo możecie spróbować odnaleźć taką aktywność, która wam obojgu będzie sprawiała wiele radości i stanie się waszą wspólną pasją. Może to być gra w tenisa, pływanie itp.
  • Wycieczki – wspólne zwiedzanie świata daje wiele radości i przynosi mnóstwo ciekawych wyzwań. Wycieczki w góry, nad jezioro, do lasu czy długie spacery stwarzają dobrą przestrzeń do rozmów i lepszego poznawania siebie. Można dodatkowo zebrać paczkę przyjaciół i wybrać się w podróż w większym gronie.
  • Wolontariat – bezinteresowna pomoc uczy empatii i dobroci, kształtuje serce i ducha. Pomoc niepełnosprawnym, osobom starszym, więźniom czy dzieciom w świetlicy parafialnej, zaangażowanie się w ochotniczą straż pożarną – to tylko przykładowe sposoby, które uczą współczucia i doceniania tego, co się ma. 
Taka pomoc wymaga też samozaparcia – bardzo cennej umiejętności na drodze do wyznaczonego celu, jakim jest szczęśliwe małżeństwo.
  • Zaplanowane randki – zawsze, kiedy się spotykacie, miejcie gotowy plan na wspólnie spędzany czas. To sprawi, że nie będziecie się nudzić. Kiedy człowiek nie ma pomysłu na wykorzystanie czasu, wtedy najłatwiej jest znaleźć przyjemne spełnienie w ramionach ukochanej osoby.
  • Zasady – ustalcie wspólnie przejrzyste zasady, których macie zamiar się trzymać podczas wspólnych spotkań. Najważniejsza z nich to „trzymanie się daleko na przedpolu”, czyli niestwarzanie okazji do utraty kontroli nad własnym ciałem. Nie umawiajcie się na randkę, kiedy nikogo nie ma w domu, nie śpijcie wspólnie w jednym namiocie, nie spotykajcie się w dniu, w którym pojawia się w głowie myśl o przekroczeniu ustalonych granic.
  • Rozmowa – starajcie się szczerze i otwarcie rozmawiać o swoich planach na przyszłość, pragnieniach i troskach. Rozmowa pozwoli wam się lepiej poznać i zrozumieć. Mówcie o tym, co jest dla was trudne na drodze wytrwania w czystości, i wspólnie wypracowujcie sposoby na wierność obranym zasadom.
  • Motywacja – kiedy jedno z was ma gorszy dzień, wspierajcie się wzajemnie. Starajcie się jeszcze raz przypomnieć sobie korzyści, jakie płyną z podjętej decyzji. Porozmawiajcie z osobami, którym się udało wytrwać na drodze czystości, i zapytajcie, czy żałują tej decyzji. Możecie opowiedzieć o swoich wątpliwościach zaprzyjaźnionemu księdzu lub siostrze zakonnej i zapytać, co jest ich motywacją do życia w czystości. Zapiszcie się na rekolekcje Ruchu Czystych Serc, gdzie poznacie setki osób, które wybrały tę samą drogę i mocno się na niej wspierają.
  • Modlitwa – przyjaźń z Jezusem wzmacnia poczucie sensu i daje siłę do wytrwania na drodze czystości. Msza św. i adoracja są konkretną pomocą w chwilach zwątpienia i smutku, pomagają zobaczyć dalszą perspektywę oraz umacniają w dobrym postanowieniu. Rozmawiajcie codziennie z Jezusem, opowiadajcie Mu o sobie, budujcie więź, która będzie podstawą waszych dobrych wyborów. Spowiadajcie się od razu po każdym upadku. To ułatwi dążenie do wyznaczonego celu.

Ta lista nie jest zamknięta. Każda para może znaleźć swoje własne sposoby na to, by czas oczekiwania wykorzystać jak najlepiej.

„Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” (Mt 5,8) – czystość serca pomaga nam żyć blisko Boga oraz dostrzegać Go w różnych osobach i wydarzeniach już tu na ziemi.

Ludzie o czystym sercu są radośni, szczęśliwi, potrafią się cieszyć z małych rzeczy, budują trwałe przyjaźnie, są wierni, uczciwi i szlachetni. Warto się natrudzić, by przeżywać to w swoim życiu. Można to zrobić, zaczynając od podjęcia decyzji o czystości seksualnej i konsekwentnym wprowadzaniu jej w życie.

Strona internetowa Magdaleny Kleczyńskiej.

Książka Obdarowani sobą – sztuka budowania więzi Magdaleny Kleczyńskiej.