Dziesięć zasad pomocnych w dbaniu o czystość serca.
- Troszcz się o „higienę” myśli
Nie rozbudzaj w sobie myśli nieczystych, nie podsycaj wyobraźni bodźcami powodującymi podnietę. Ciesz się każdym dniem przeżytym w czystości, każdą zwyciężoną pokusą. Bardziej myśl o tym, co dobre, budujące, co Cię rozwija.
- Odetnij się od źródła podniety
Jej źródłem może być wyobraźnia, wzrok, dotyk czy rozmowa. Próbuj sterować tymi sferami. Rozmowa może zarówno otworzyć, jak i skutecznie zamknąć drzwi do „tematu”. Zainstaluj w komputerze program blokujący strony internetowe o tematyce pornograficznej.
- Dbaj o „klimat” czystości w sobie, ale też wokół siebie
Troszcz się o czystość swego ciała, noszonej przez siebie odzieży, ale też o czystość i uporządkowanie w swoim pokoju, w najbliższym otoczeniu. Zdobywaj wiedzę o wartości czystości oraz pięknie wierności małżeńskiej.
- Nie drocz się z pokusą i nie prowokuj jej
To jak podanie palca albo lekkie uchylenie drzwi przeciwnikowi – on już nie odpuści! I pamiętaj: „Kto kocha ryzyko, od ryzyka ginie!”.
- Dąż do uporządkowanego trybu życia
Unikaj zarówno stresu i napięć, jak i nudy oraz lenistwa! Jedno i drugie może być powodem „ucieczki” w nieczystość. Tak uporządkuj swe codzienne obowiązki, aby na pierwszym miejscu była modlitwa, a później praca i odpoczynek.
- Miej swoją „odskocznię” od codziennych obowiązków
Spróbuj znaleźć jakieś hobby, zajęcie, któremu będziesz poświęcać wolny czas i energię i które będzie cię cieszyło, np. dobra lektura, sport, zainteresowanie się jakąś dziedziną życia, zaangażowanie się w jakieś dzieło, w jakąś wspólnotę czy grupę. Bądź w czymś dobry i chciej tym obdarowywać świat.
- Walcz w sobie o wolność, nie daj się niczym zniewolić
Ćwicz się w powściągliwości, w drobnych rezygnacjach. Ciesz się małymi zwycięstwami i małymi szczęściami. Pamiętaj, że Twoje jutro zależy od Twojego dziś. Pracuj nad swoim charakterem.
- Pielęgnuj swoją modlitewną więź z Bogiem
Mów Bogu o wszystkim: dziel się z Nim tym, co dobre i udane, mów Mu o tym, czego nie rozumiesz, co dla Ciebie trudne. Powierzaj Mu swoją przyszłość, a po upadku przyznaj się do swej słabości i wróć do Niego.
- Systematycznie się spowiadaj i pamiętaj o Eucharystii
W ten sposób napełnisz siebie Bogiem oraz pokażesz sobie i Bogu, że pomimo grzechu, który Cię dopada, chcesz budować swoje życie na Bogu – nie na grzechu! Uczestnicz we Mszy św. i godzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu, odmawiaj różaniec i Koronkę do miłosierdzia Bożego oraz medytuj teksty Pisma św.
- Znajdź sobie ulubionego patrona
Jemu powierzaj swoje sprawy. Może to być np. Matka Boża, św. Rita, bł. Karolina, św. Maria Magdalena, św. Jan Paweł II, św. o. Pio.