Film: Powołany 2

„Powołany 2” to kontynuacja internetowego hitu, który stał się fenomenem w sieci i dotarł do milionów widzów na całym świecie. Tym razem powraca na wielkim ekranie w gwiazdorskiej obsadzie! W kinach już od 1 marca 2024 r.

Utalentowany plastycznie Arek doznaje miłosnego zawodu. Wyładowując złość, niszczy ogrodzenie przypadkowego domu. Na jego nieszczęście świadkiem wydarzenia jest ksiądz, który przyjaźni się z właścicielem posesji. Duchowny proponuje Arkowi polubowne załatwienie sprawy pod warunkiem, że chłopak pomoże w odmalowaniu zniszczonego kościoła. Stara świątynia wkrótce staje się schronieniem dla znajomych Arka, którym grozi poważne niebezpieczeństwo. Ksiądz, widząc problemy, z jakimi mierzą się jego niespodziewani goście, opowiada im cztery inspirujące, prawdziwe, a do tego szalenie spektakularne historie…

Prawdziwe historie

W warstwie dokumentalnej filmu „Powołany 2” zawarte są cztery autentyczne historie osób, które przemieniły swoje życie. Są to spektakularne opowieści będące już inspiracją dla milionów ludzi.

Bohaterem pierwszej historii jest Bartek Krakowiak. Wychowywany w patologicznej rodzinie, uciekał z domu, żeby nie doświadczać przemocy ze strony ojca. Postawy i wzorce zachowań czerpał od starszych kolegów z ulicy. Szybko stał się agresywnym człowiekiem popadającym w konflikt z prawem i nadużywającym alkoholu. Mając 18 lat został ojcem, ale jego dziewczyna poroniła. W trakcie ceremonii pogrzebowej niósł w białej trumnie swojego syna. Pod wpływem depresji, stanów lękowych, długów i życiowej beznadziei zdecydował, że odbierze sobie życie, skacząc z okna wynajmowanego mieszkania. Nie spodziewał się, że w chwili, gdy stanie na parapecie, dokona się spektakularny zwrot w jego życiu. Kilka chwil później wyruszył na piechotę w kilkumiesięczną podróż liczącą kilka tysięcy kilometrów, podczas której odkrywał wartość swojego życia. Dziś jest szczęśliwym mężem i ojcem. Wraz z żoną pomagają innym małżeństwom pokonywać kryzysy.

Bohaterem drugiej opowieści jest Dobromir Makowski. W wieku 8 lat wraz z swoim bratem zdecydował się na ucieczkę z rodzinnego domu przed ojcem, który chciał ich zabić. Odnaleziony w pustostanie przez policję został odwieziony do domu dziecka. Tam pod wpływem przemocy, jakiej doświadczali słabsi wychowankowie ośrodka, zaczął wąchać klej, aby się znieczulić. Uzależnienie od narkotyków szybko doprowadziło go do bezdomności, w której pozostawał przez wiele lat. Jednak pewnej nocy wydarzyło się coś, co odmieniło jego życie. Wrócił do szkoły podstawowej, następnie skończył AWF oraz studia podyplomowe z psychologii. Dzisiaj prowadzi zajęcia w zakresie profilaktyki społecznej dla dzieci i młodzieży oraz fundację, w której pomaga bezdomnym i uzależnionym od narkotyków.

Bohaterką trzeciej historii jest Klaudia Tołłoczko, fotomodelka. Swoją przygodę z modelingiem zaczęła już w wieku kilkunastu lat. Szybko rozwijająca się kariera zaprowadziła ją na okładki międzynarodowych czasopism. Telewizja, sesje zdjęciowe, sława i duże zasięgi w social mediach były furtką do świata celebrytów. Budowała swoją wartość na opiniach innych. Korzystała z życia, nie patrząc na koszty. Jej rodzina zauważyła, że zaczęła kreować się na zupełnie inną osobę. Podczas jednej z imprez zażyła dopalacze, po których mogła umrzeć. Jednak to inne wydarzenie spowodowało jej głęboką przemianę. Dziś jest specjalistką od spraw żywienia, pomagając innym w prowadzeniu zdrowego trybu życia.

Bohaterem czwartej opowieści jest Paweł Cwynar. Wychowywany w dobrej rodzinie, jako nastolatek wychodził nocą na ulice, szukając wrażeń. Tam spotkał przestępców, którzy wprowadzili go w kryminalny świat. Demoralizacja doprowadziła go do pobytu w wielu więzieniach. Po kilku latach udało mu się wejść do pierwszej ligi gangsterów w Polsce. Był szefem grupy przestępczej i prowadził interesy od Maroka aż po Moskwę. Decyzją sądu został zatrzymany przez antyterrorystów z CBŚ. Nie idąc na współpracę z wymiarem sprawiedliwości, został osadzony jako więzień niebezpieczny. To tam szereg zdarzeń doprowadził go do ogromnej przemiany. Wychodząc po wielu latach z więzienia, oddał wszystko, co zyskał przestępczym stylem życia. Odkrył w sobie talent pisarski, a jego książki stały się bestsellerami. Dzisiaj chodzi do więzień, zakładów poprawczych i szkół, ostrzegając innych przed wejściem na drogę przestępczą.

Twórcy

W rolach głównych: Jakub Dmochowski, Marcin Kwaśny, Wiktoria Gąsiewska, Patryk Smarski, Alicja Ostolska, Patryk Cebulski, Henryk Gołębiewski, Anna Nieciąg, Mateusz Gąsiewski
Bohaterzy dokumentalni: Bartek Krakowiak, Dobromir Makowski, Klaudia Tołłoczko, Paweł Cwynar, Krzysztof Kwaśnicki
Scenariusz: Jan Sobierajski
Reżyseria: Jan Sobierajski
Zdjęcia fabularne: Łukasz Skotnicki
Zdjęcia dokumentalne: Jan Sobierajski
Operator kamery: Andrzej Kocuba, Janusz Dybowski
Kostiumy: Sylwia Lasota
Charakteryzacja: Olga Płotczyk, Klaudia Pobudzińska-Kossek
Montaż: Jan Sobierajski
Muzyka: Szymon Kusior
Dźwięk: Piotr Gołaszewski
Postprodukcja dźwięku: Folia Soundstudio
Efekty specjalne: Dominik Kosik
Producenci: Andrzej Kocuba, Jan Sobierajski
Produkcja: Fundacja Filmowa Powołany
Rok produkcji: 2024
Gatunek: religijny, rokument rabularyzowany
Czas trwania filmu: 90 Min.
Film dla widzów od 12. roku życia.

„Trwajcie w miłości” objęło film patronatem medialnym.